Sokakat gyötör a makacs és vissza-vissza térő fülfájás. Szeretnénk bemutatni ezek okait és a lehetséges megoldást a természet patikájából.
A fülfájás oka
Az emberi testben minden mindennel összefügg, így a fülfájásból is rengeteg más problémára lehet következtetni – ugyanígy a fájdalmat nem mindig a legkézenfekvőbbnek gondolt dolog okozza. Vegyük sorra, mik lehetnek ezek az okok.
Leggyakrabban a külső hallójáratban, vagy a közép- és belsőfülben található gyulladás lehet a fülfájás kiváltó oka. A külső hallójárat gyulladása a legtöbb esetben bakteriális fertőzés, vagy egy idegen tárgy, például hallókészülék vagy fejhallgató viselése miatt történik, de szerepet játszhat benne az allergia is.
„Úszófülnek” is nevezik a fülfájás egyik gyakori típusát, ez arra utal, amikor úszás után nem töröljük meg alaposan a fülünket, abban víz marad, ami pedig táptalaja a baktériumok elszaporodásának.
A középfülgyulladás általában télen és kora tavasszal gyakrabban fordul elő, elsősorban a gyermekeknél. A dobhártya mögötti gyulladásról van szó, amely során a középfül nyálkahártyáját vírus vagy baktérium támadja meg.
Persze nem mindig kell rögtön gyulladásra gyanakodnunk, hiszen egyéb más tényezők is okozhatnak fülfájást, például légnyomásváltozás, mely repüléskor gyakori tünet, a fülzsír felhalmozódása a nem megfelelő tisztítás miatt, torok- vagy orrmelléküreg-gyulladás, vagy egyszerűen csak a már említett úszáskor a fülbe szorult víz. Rizikófaktort jelenthet a fülkürt szűkebb mivolta is.
Fontos megemlíteni ezeken kívül számos további, ritkábban előforduló, de a fülünk állapotára és a fájdalom megjelenésére ugyanolyan befolyással bíró okot, ilyen lehet az övsömör és az orbánc, vagy ha megsérül a dobhártyánk, esetleg egy fogászati probléma vagy arcidegzsába, illetve a hallójáratba kiterjedt ekcéma vagy más daganatos betegség megléte.
A fülfájásra jellemző tünetek
Külső hallójárat gyulladás esetén égő, viszkető érzést tapasztalunk, fáj a fülünk és meg is duzzadhat, középfülgyulladáskor pedig hirtelen megjelenő, pulzáló vagy szúró jellegű fájdalmat érzünk.
A fülfájás leggyakoribb tünetei lehetnek az említetteken kívül az alvási nehézség, ha belázasodunk, nincs étvágyunk, fáj a fejünk, kisebb gyermekeknél pedig a gyakori sírás és ingerlékenység.
Mivel a fülünkben található a halló- és az egyensúlyérzékelő szervünk is, ezért az ottani gyulladás az egyensúlyunkra is kihathat, ha azt tapasztaljuk magunkon vagy a gyermekünkön, hogy ezzel kapcsolatos zavarai vannak, gyanakodhatunk fülgyulladásra. További kísérő tünet lehet még a szédülés, halláscsökkenés, folyadék vagy vér megjelenése a fülben.
Fülfájás gyerekeknél
Gyermekkorban sok kellemetlenséget okozhat a fülfájás, mind a kicsiknek, mind pedig a szülőknek.
A fülfájás maga mint jelenség, vagy tünet leggyakrabban valamilyen mögöttes betegség jele csupán. Gyakori eset, hogy megfázáskor a gyermek hallószerve fokozottan érzékennyé válik és első tünetek között a fülfájás jelentkezik.
A fülfájás nem más, mint egy figyelem felhívó jel, igen gyakran a gyermekeknél jelentkezik.
Lássuk, mik azok a természetes megoldások, amiket már oly sokan alkalmaztak sikerrel:
Az egyik legnépszerűbb termék a Geráni Havasi kövirózsa csepp.
Fülgyulladásra, fülzúgásra, füldugulásra, illetve külsőleg májfoltok ellen használható. A Kárpátok száraz és sziklás részein termő Havasi Kövirózsa tintúrája egyike a növényi gyógyítás sokhasznú szereinek.
Népies nevei is erre utalnak: Havasi fülfű, lázrontófű, májfoltfű, lázhúzófű. A Havasi kövirózsa hatékony gyulladáscsökkentő és ekcémát gyógyitó a fülben és környékén. Kiváló fültisztítók, segítik a fülzsír kiürülését. Kisgyermekeknél, érzékeny fülű kutyáknál rendszeres használata megelőzheti a fül begyulladását, nem mellesleg a Havasi Kövirózsa halványitja a májfoltokat és szépíti a bőrt is.
Hatóanyaga: ALFA és DELTA Klorofil, B5 és C-vitamin, Achromin és Flavonoidok.
Használat-adagolás: naponta 3x3 csepp
Egy másik népszerű termék, amit sokan dicsérnek vásárlóink közül, nem más, mint a Sópárna. Elérhető több féle illatban és színben.
Pamut zsákba töltött természetes sót tartalmaz, ami tele van ásványi anyagokkal és nyomelemekkel.
Összetevők: parajdi só
Melegen: Helyezzük a sópárnát 30 percre 50-60 fokra felmelegített sütőbe. Tegyük a meleg sópárnát 20 percre a fájó fülünkre vagy a fájó testrészre.
Fülfájásra, légúti megbetegedésekre, köhögésre, asthmára, bronhitisre, náthára, hörghurutra, arcüreg gyulladásra, légúti allergiákra.
Ne tegyük mikrohullámú sütőbe!
Hidegen: Zúzódás, ficam, rándulás, arthritis esetén javasolt a hideg sópárna használata. Fagyasztószekrénybe tesszük 1-2 órára, és utána a sérült területre borítjuk.
Nyílt sebre tilos tenni!
Végtelen alkalommal használható.
A sókristály hosszú ideig megőrzi a hőmérsékletét, rezgései pedig serkentik az immunrendszert.
Természetesen, ha a fülfájás nem enyhül vagy rosszabbodik, elképzelhető, hogy komolyabb beavatkozás szükséges, akkor mindenképpen forduljunk szakorvoshoz.
Jó egészséget kíván a Calendula Fitopont csapata.