A cukorbetegség a világon a leggyakoribb anyagcserezavar, amely ha nincs megfelelően kezelve nagyban ronthatja az életminőséget és súlyos szövődmények alakulhatnak ki. 1-es és 2-es típusú cukorbetegséget különböztetünk meg.
Cukorbetegségre utalható jelek:
- szomjúság
- hirtelen fogyás
- lassabban gyógyuló sebek
- aceton szagú lehelet
- végtagok zsibbadása
- sok vizelet
Tartósan magas vércukorszint szövődmények kialakulásához vezethet, mint például a látásromlás, idegkárosodás, veseproblémák!!!
Milyen vércukor értékeknél kell figyelni?
Az Amerikai Diabetes Társaság (ADA) 1998-ban adott ki egy ajánlást arra vonatkozólag, hogy a vércukorszint mely határok közt normális, illetve mikor mondható ki a cukorbetegség.
Normál éhgyomri vércukor szint kevesebb, mint 6,1 mmol/l.
Ha ez az érték 6,1 mmol/l - 7,0 mmol/l közé esik, még nem cukorbeteg az egyén, de emelkedett éhgyomri vércukor állapítható meg nála. Ez már emelkedett rizikót jelent a később kialakuló valódi cukorbetegségre nézve.
Ha az éhgyomri vércukorszint 7,0 mmol/l-nél magasabb, felmerül a cukorbetegség diagnózisa, ezt azonban egy másik alkalommal történő éhgyomri vércukorméréssel meg kell erősíteni.
Az 1-es típusú cukorbetegség egy inzulinfüggő állapot. Ebben az esetben a hasnyálmirigy nem termel inzulint, így külsőleg kell pótolni, általában injekció segítségével. Meghatározott szénhidrát mennyiséghez beállítják a napi inzulin igényt. Nagyon fontos a diéta betartása, hogy ne emelkedjen meg a vércukorszint. Az 1-es típusú cukorbetegség kisgyermekek és fiatalok körében a legelterjedtebb.
Az inzulin hiánya miatt a vércukor nem tud a sejtekbe bejutni, hanem a vérben marad, és magas vércukorszintet eredményez. Mivel a sejtek így éheznek, fehérjéket és zsírokat alakítanak át cukorrá, az éhezés elkerülésére. Egyrészt a zsírégetés egyik melléktermékeként felszaporodó ketontest miatt, másrészt magas vércukorszint miatt a vizelettel távozó cukor és a nagymennyiségű folyadékvesztés miatt kiszáradást és kómát okozhat. Jellegzetes tünetei: sok vizelet, fogyás, szomjúság.
A 2-es típusú cukorbetegség idősebb korban fordul elő gyakrabban, amikor a hasnyálmirigy inzulintermelődése a kor előrehaladtával csökken, így eredményezhet egy kicsit magasabb vércukorszintet. Ezt az állapotot diétával, rendszeres testmozgással, étrend-kiegészítőkkel lehet kordában tartani. Abban az esetben, amikor még nincs szükség gyógyszeres kezelésre, de kissé emelkedett vércukorszintet mérünk lehet a fitopolcokon megtalálható gyógynövényekkel is csökkenteni az eredményt. Természetesen, ha diabétesz gyanúja felmerül elsősorban diabetológus szakemberhez kell fordulni.
A cukorbeteg életmód első alapja a diétás életmód, törekedve a cukor elhagyására, csökkentett szénhidráttartalmú ételek, italok fogyasztásával. Nagyon fontos, hogy nézzük az elfogyasztani kívánt étel, ital, zöldség, gyümölcs, köret stb. szénhidráttartalmát. Általában 100g illetve 1dl-re vonatkozóan vannak adatok feltüntetve a csomagoláson.
A testmozgás vércukorszint csökkentő hatással bír. Legyen szó egy kisebb sétáról, kocogásról, futásról, mindenképp számolni kell azzal, hogy csökkenni fog a vércukorszintünk. Ha pl. 8-10mmol/l a vércukorszintünk 20-25 percnyi egyenletes séta után mérve csökkenés várható.
Az étrend, a testmozgás és a természet patikája is nyújthat segítséget, mivel számos gyógynövény rendelkezik vércukorszint csökkentő hatással. Mutatok néhányat!
Javallat Vércukor kontroll
A normál vércukorszint fenntartását elősegítő gyógynövény komplex
Egymás hatását támogató gyógynövényekkel:
Fahéj: Támogatja az egészséges vércukorszint fenntartását.
Görögszéna: Segíti az egészséges zsíranyagcserét (koleszterinek, trigliceridek), hozzájárul a normál vércukorszint fenntartásához. Elősegíti a gyomor fiziológiai pH-egyensúlyának fenntartását.
Olajfalevél: Hozzájárul az egészséges vérnyomás fenntartásához, a zsíranyagcsere egészségéhez.
Vadszederlevél: Nagy mennyiségben tartalmaz antioxidáns hatású polifenolokat, amelyek segítenek csökkenteni a vércukorbetegségnél gyakran jelentkező hasmenést.
Fekete bodza virág: Nagy mennyiségű flavonoidot tartalmaz, hozzájárul az immunrendszer egészségéhez
Diabess teakeverék
A Diabess teakeverék egy nagyon pontosan összeállított készítmény, nagyon jó eredményei vannak vércukorszint csökkentő diéta kiegészítésénél.
Összetevői: gyermekláncfű gyökér, csalánlevél, közönséges orbáncfű, fekete áfonyalevél, mezei katáng gyökér
Gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású termék, melynek hatását népgyógyászati tapasztalatok igazolják.
A tea enyhíti ill. segít megszüntetni a cukorbetegség számos kellemetlen melléktünetét (végtagzsibbadás, testsúlynövekedés ill. csökkenés, neuropátia, stb.), és késlelteti a súlyos szövődmények, mint például a magas vérnyomás, érelmeszesedés, veseelégtelenség, keringési problémák kialakulását.
Az orvos által előírt terápia változatlan betartása mellett, kiegészítő kezelésként ajánlott. Ha vércukorértékei jelentősen csökkennek, akkor mindenképp orvosi konzultáció szükséges. Mivel lassítja a szénhidrát-felszívódást, ezért fontos, hogy a teát közvetlenül a főétkezés után fogyasszuk el, amikor a legnagyobb mennyiségű szénhidrát kerül a szervezetbe.
Gymnema sylvestre
Nagyon közkedvelt és a sok pozitív visszajelzés alapján nagy segítségünkre lehet a gymnema sylvestre. Indiában úgy ismerik a növényt, mint egy cukorgyilkost, mivel képes semlegesíteni a szájban az édes ízt, ezért csökkenti az édesség utáni vágyat is. Ha a növény nyers leveleit rágcsáljuk, akkor nem fogjuk az édes ízt érezni a szánkban közel két órán át függetlenül attól, hogy mit eszünk.
A táplálék-kiegészítő ugyanígy működik, képes megszüntetni az édesség utáni sóvárgást. Ez különösen akkor hasznos, ha egy alacsony kalóriatartalmú étrendet kell követnünk. Ezenfelül úgy is működik, mint egy anti-hiperglikémiás szer, ami igazán hasznos lehet azoknak, akik II. típusú diabetesben szenvednek.
A Gymnema Sylvestre hatékony súlycsökkentő diéta során is. Ennek az az oka, hogy megkönnyíti a testsúly leadását és elősegíti az egészséges BMI és vérzsír-szint kialakítását. Antibakteriális hatása is hasznos lehet a számunkra. Megállítja ugyanis a mikrobiális tevékenységeket, melyek gyakran vezetnek fertőzésekhez.
Diéta
- A diétás étrend betartása nagyon fontos. Figyeljünk a mértékletességre, együnk naponta többször, ami álljon össze 3 fő étkezésből és 2 kisétkezésből. Napi ötszöri étkezés, elosztva kisebb adagokra, így nem okoz hirtelen vércukor emelkedést.
- Törekedjük a teljeskiörlésű gabonákból készült pékáruk fogyasztására, mivel azok lassú felszívódású szénhidrátokat tartalmaznak.
- Fogyasszunk naponta zöldségeket, gyümölcsöket (alma, körte, szeder), a megfelelő rostbevitel miatt.
- Reggelire nyugodtan fogyasszunk sajtot, joghurtot a megfelelő fehérje bevitel miatt.
- A diéta mindig egyénre szabott! Figyelembe kell venni a testsúlyt, a magasságot és életkori sajátosságokat.
Vacsora ötlet
Hoztam egy nagyon frissítő, kellemes kuszkusz salátát, friss zöldségekkel, fetával. A kuszkusz előfőzött durumbúza, ami nem igényel főzést, egyszerűen csak le kell forrázni kétszeres mennyiségű sós vízzel majd lefedni és 15 percig állni hagyni. Magába fogja szívni a nedvességet, ezáltal nőni fog a térfogata.
Hozzávalók 3-4 adag salátához:
- 1db kígyó uborka
- 4-5 paradicsom
- 50g kuszkusz
- feta sajt (ízlés szerint)
- petrezselyem
- só
Elkészítése:
- A kuszkuszt leforrázzuk sós vízzel és állni hagyjuk 15 percig.
- Megmossuk a zöldségeket, apróra vágjuk és egy tálba tesszük.
- Petrezselyemmel esetleg sómentes ételízesítővel ízesítjük.
- Belevererjük a leforrázott kuszkuszt is, majd a felkockázott feta sajtot beleforgatjuk és már készen is vagyunk ezzel a nagyon finom, laktató lassú felszívódású szénhidrátot tartalmazó friss salátával. Ajánlom akár köretként is.
Fogyaszd egészséggel!