Korábban már szétnéztünk a fitopolcokon, hogy gluténérzékenység esetén milyen alapanyagok közül tudunk válogatni, mit fogyaszthatunk. Most rendhagyó módon arról íródott a blogunk, hogy milyen az élet, ha kiderül, hogy a családban valakinek valamilyen ételintoleranciája van. Mi az első reakció, hogyan tud egy család átállni a diétára, mennyire széles és átlátható a kínálat. Az egyik kedves barátnőm családjában kiderült, hogy a 4 éves kisfiának gluténérzékenysége van. Mi, a fitopontokban már azzal szembesülünk, amikor már megvan a diagnózis és a segítségünket kérik a mentes táplálkozás kialakításában. Arról viszont nem sok szó esik, hogy egy család életét mennyire befolyásolja a diéta, hogyan derült fény rá és mennyire befogadó akár egy kisgyermek. Nyilván minden család egyedi és mindenki másképp reagál, ha egyik pillanatról a másikra le kell mondania a megszokott ételekről és keretek közé van szorítva a táplákozás, de bízom benne, hogy ezt a blogot elolvasva könnyebben veszi az akadályokat, hiszen az egészség a legfontosabb.
K: Milyen jeleket, tüneteket, észleltél, amikor úgy érezted, hogy egy alaposabb kivizsgálásra lenne szükség?
V: Nálunk elég későn kezdődött a gyanakvás, hogy esetleg érzékeny valamire a kisfia, mivel sem anyai, sem apai ágon nincsenek ételintoleranciás személyek, így nem is ismertük a tüneteket, okokat, konkrétan semmit sem tudtunk a gluténérzékenységről, előtte érthető módon nem foglalkoztunk vele. Ráadásul nem voltak azok a tipikusnak mondható jelek sem, mint pl. a hasfájás, fogyás vagy hányás. Azt mindig is láttuk, hogy előredomborodó a pocakja, de erre a gyerekorvos azt mondta, hogy ilyen a testalkata. Azt is láttuk, hogy elég sápadt, fehér bőrű, de én is ugyanilyen voltam/vagyok, tehát ez sem adott okot gyanúra. Amikor megkezdtük az óvodát, az óvónők jelezték, hogy gyakran van széklete, ami elég híg, de látják, hogy nem valami vírusos fertőzés, mert nem időszakos, hanem állandó jelenség és javasoltak vizsgálatot. Mivel teljes mértékben megbízok az óvónőinkben, ráadásul velük tölti a gyerek a napja nagy részét, így számunkra nem is volt kérdés, hogy utána járunk a dolognak. Így kezdődtek el a vizsgálatok.
K: Milyen vizsgálatokat végeztek, hogy zajlott a folyamat?
V: Miután jeleztük a gyermekorvosunknak az óvónők aggályát, kaptunk beutalót a gasztroenterológiára. Ott megnézték a kisfiam kórelőzményét, beszélgettünk az étkezési szokásairól, majd vért vettek tőle. A vérképe kimutatta, hogy nagyon alacsony a vas a szervezetében és vérszegény is. Úgy gondolták, hogy ezt felszívódási zavar okozza, ezért elkezdtük terhelni a szervezetét laktózzal majd fruktózzal, várva, hogy reagál e valamelyikre. Ezek közül egyik sem mutatott reakciót, így székletet küldtek vizsgálatra, parazitákra, gombákra stb. Végül a debreceni eredmény mutatta ki a gluténérzékenységet. Ez március közepétől május közepéig tartott, tehát körülbelül 2 hónap leforgása alatt meglett az eredmény.
K: Amikor kiderült a konkrét intolerancia mi volt az első reakciód?
V: Első reakcióm a döbbenet és a sokk volt. Nagyon megijedtem, abszolút idegen volt tőlünk bármilyen allergia vagy érzékenység. Sokat sírtam, mert nagyon sajnáltam a kis ovisomat, hiszen még csak 4 éves és máris korlátok között kell étkeznie. Úgy gondoltam nem eheti többé a kedvenc ételeit, nem ehet akkor és azt, ami jól esik neki. Azt sem tudtam merre induljak tovább, mit kell csinálni, ki tud nekem ebben segíteni vagy tanácsot adni, hiszen még a környezetemben sincs speciális étkezésű személy. A férjem segített, hogy gyorsan túllendüljek a kezdeti sokkos állapoton, ő sokkal higgadtabban és pozitívabban fogadta a hírt.
K: Mennyire sikerült a gyerekkel megbeszélni, hogy innentől más étrendet kell betartani, mennyire volt befogadó?
V: Mint említettem a kisfiam 4 éves és őszintén le a kalappal előtte. Amikor megtudtuk és elkezdtük a diétát, leültünk vele megbeszélni, hogy mit, miért és hogyan kell ennie. Persze nem terheltük az orvosi szakvéleménnyel, ezt nem úgy kell elképzelni, hogy “orvos nyelven ” előadást tartottunk a gluténérzékenységről, hiszen én is számos kifejezést az interneten kerestem meg, csak annyit, amennyit gondoltuk, hogy megért belőle megbeszéltük vele, válaszoltunk a kérdéseire. Az első és legfontosabb szabály, amit lefektettünk, hogy soha nem fogadhat el úgy ennivalót, cukorkát, csokit stb., hogy az apukáját vagy engem nem kérdez meg előtte. Nagyon tetszett/tetszik neki, hogy számára különlegesen fog étkezni és, hogy olyat eszik amilyet a többiek esetleg nem. Nem csinált és a mai napig sem csinál problémát az étkezésből, mindig megkérdezi, hogy ehet e belőle. A nagyszülőknek is szól, ha esetleg ők vigyáznak rá, hogy hívjanak fel minket, hogy ehet e abból amivel kínálják.
K: Mennyire ment zökkenőmentesen az átállás a gyerek részéről?
V: A gyerek részéről abszolút zökkenőmentes volt, akinek meg kellett szokni es jobban oda kellett figyelni, azok mi, és az őt “etetők” voltunk. Volt, hogy hibáztunk, főleg az első napokban, ugye a rutin és a megszokás… voltunk dietetikusnál, ő sokat segített elindulni es felhívta a figyelmet azokra a dolgokra is, amikről nem is gondolná az ember, hogy van glutén.
K: Mennyire volt egyszerű nektek, mint szülőknek a speciális étrend beillesztése?
V: Nem mondanám, hogy problémát okozott volna, sokat lehet róla olvasni, sok tanulmány, blog, bejegyzés, csoport van, ahol foglalkoznak vele. Ráadásul van egy tündéri barátnőm, aki ebben a témában is toppon van és rengeteget segített/segít, bármilyen kérdéssel fordulhatok hozzá.
K: Okozott e nehézséget az alapanyagok kiválasztása?
V: Megmondom őszintén annak azért örülök, hogy ez nem 10-15 évvel ezelőtt történik, mert nem hiszem, hogy akkor is ilyen sok alapanyag es márka közül választhatott az ember. Nagyon sok cég és üzlet foglalkozik már azzal, hogy a speciális étrendű emberek igényeit kielégítse, úgyhogy kis túlzással szinte a bőség zavarában “szenvedünk” néha. Nyilván az első bevásárlások szinte azzal teltek, hogy hosszú perceken/ órákon át álltunk 1-1 termék vagy sorok között és olvastuk az összetevőket. A dietetikus felhívta a figyelmünket, hogy sose szabad megszokásból vásárolni ugyanazokat, mert bármikor változhat az összetevő. Nyilván itt nem arra gondolok, hogy a gluténmentes lisztbe hirtelen beleteszik a glutént, hanem pl. amit eddig ehetett gumicukrot, azt már nem eheti, mert a gyárban már olyan termék is készül, ami glutént tartalmaz, így félő, hogy bele is jut. De ez ma már pár másodpercet vesz igénybe. Ha az ember tudja, hogy mit keres, gyorsan megtalálja.
K: Mennyire kivitelezhető egy több napos nyaralás a vendéglátók részéről?
V: Egyenlőre erre azt válaszolnám, hogy teljesen kivitelezhető. Sok étterem kínál már mentes étkezést, de ha esetleg nem, eddig mindig találtunk valamilyen alternatívát. Természetesen biztos, ami biztos alapon mindig van nálunk olyan étel, amit a kisfiam is tud enni mindenféle variációkkal. Például a puffasztott rizs, ami a kezdetektől az egyik kedvence. Igaz nem főtt étel, de igazából még sosem fordult elő velünk, hogy nem tudtunk megoldást találni az érkezésére, pedig megfordultunk már jó pár helyen. Viszont 100%-ra nem tudom megmondani, hogy ezek az étkezések tényleg “sterilek” voltak e, mert kontroll vérvételen még nem voltunk.
K: Mennyire széles a fogyasztható ételek palettája?
V: Leginkább a főzéstől és sütéstől féltem. Mai napig tapasztalok, kísérletezek, recepteket, alternatívákat olvasok/keresek. Kevésbé vagyok bizonytalan abból a szempontból, hogy mit szabad és mit nem, viszont a sütés-főzésben érnek csalódások, amikor a gm liszt nem úgy működik, ahogy a sima liszt vagy egy gm palacsinta sütése dupla annyi időt vesz igénybe és az arányok eltalálása is sokszor nehézséget okoz. De kárpótol az az öröm a kisfiam arcán amikor eszi és repetát kér belőle. Őszintén szólva, mióta így étkezik sokkal jobban, nagyobb adagokat és változatosabban eszik. Nagyon befogadó az új dolgokra, szívesen kóstol.
K: Ha visszagondolsz az első napokra illetve a mostani időszakra mennyire lett a kezdeti bizonytalanságból rutin?
V: Összességében elmondható, hogy miután elmúlt a kezdeti sokk és a döbbenet most már nem okoz különösebb gondot így étkezni és vásárolni. Nyilván nagyon odafigyelünk, hogy glutén tartalmú élelmiszer ne érintkezzen gluténmentes dolgokkal, lecseréltük a műanyag és fa dolgainkat pl. a gyúródeszkát vagy sodrófát, de annyira kizártuk már mi is az étkezésből, hogy elvétve akad 1-1 dolog, ami tartalmaz.
Hálásan köszönöm a válaszokat és azt, hogy ilyen őszintén és részletesen elmesélted nekünk a Ti történeteteket. Le a kalappal előttetek, mint szülők előtt, hogy ilyen következetesen és jól álltatok a gyermek diétájának kialakításához és természetesen óriási elismerést érdemel a tündéri kisfiad, aki ilyen jól veszi ezeket az akadályokat.
Fitopontjainkban széles körben megtalálhatod a diétába beilleszthető alapanyagokat, ha ellátogatsz hozzánk készséggel állunk a rendelkezésedre! Ha szétnéznél fitopolcainkon, ajánljuk webáruházunkat, ahol megtalálhatóak termékeink és otthonról, kényelmesen át tudod böngészni a kínálatunkat!