Gyógynövények véralvadásgátló mellet?
Gyakran kérdezik tőlünk a vásárlók egy-egy termék megvásárlása előtt, ami a véralvadásgátlót szedő embernek roppant fontos kérdés.
Összegyűjtöttük azokat a gyógynövényeket, amiket érdemes kerülni ebben az esetben, de először is nézzük, mik is azok a véralvadásgátlók.
Az antikoagulánsok (véralvadásgátlók) olyan gyógyszerek, amelyek megakadályozzák a vér fokozott alvadását. Sokan vérhígítóknak nevezik, viszont ez az elnevezés helytelen, hiszen ekkor a vér nem hígul fel.
A véralvadásgátlókat az erekben előforduló vérrögök kezelésére és kialakulásuk megelőzésére használják. Mélyvénás trombózis esetén leggyakrabban a láb/medence vénáiban keletkeznek vérrögök, ami duzzanatot, livid elszíneződést, fájdalmat okoz (bár létezik néma változata).
Veszélye, hogy ha a vérrög leszakad, akkor könnyen a tüdőbe kerülhet, ahol tüdőembóliát okozhat, ami egy életveszélyes állapot.
Lássuk hát a kerülendő gyógynövényeket:
Gingko Biloba:
a memóriajavítóként is ismert gyógynövény, mivel fokozza a keringést. Igen ám, viszont véralvadásgátlóval együtt ne alkalmazza, mert gátolja a vérlemezke aggregációt is, ugyanis fokozza hatását, így megnöveli a vérzéses szövődmények rizikóját!
Fokhagyma:
a fokhagymából készült kapszulákat igen sokan szedik akár napi rendszerességgel, mivel számtalan jótékony hatással rendelkezik: erősíti többek között az immunrendszert, csökkenti a vérnyomást és a koleszterinszintet is mérsékli. Bár valóban több pozitív vonzata van, viszont fokozza a véralvadásgátlók hatását (pontosabban a vérlemezkék összecsapódását gátolja), így együttes alkalmazásuk nem javasolt!
Gyömbér:
a gyömbér amellett, hogy remek immunerősítő és görcsoldó is egyben, a népi gyógyászatban trombózis-megelőzésre is használták véralvadásgátló tulajdonsága miatt. Ebből kiindulva antikoagulánsokkal együtt nem alkalmazható, máskülönben fennáll a vérzés kockázata!
Ginseng:
általános közérzetjavítóként, valamint a testi/szellemi frissességért széles körben alkalmazott gyógynövény, ám mivel csökkenti a véralvadásgátlók hatását, így kumarin-származékokkal együtt ne szedje - ekkor ugyanis megnő a trombózisveszély!
Hesperidin-tartamú étrendkiegészítők: fokozzák a vérzés hajlamot a vérlemezke gátlás miatt.
Orbáncfű:
álmatlanság és enyhe depressziós tünetek esetén szokták javasolni az orbáncfű-tartalmú készítményeket, ám érdemes tudni, hogy gyógyszer-kölcsönhatások tekintetben veszélyes gyógynövényről van szó, ugyanis sok készítmény hatását befolyásolja. Többek között a véralvadásgátlók hatásfokát gyengíti, így azok nem képesek megfelelő védelmet biztosítani.
Na de hogyan is előzhetjük meg a vérrögképződést?
Elsősorban életmódváltással. Kezdjünk el sportolni, nem kell itt valami erős kardio mozgásra gondolni egyből, lehet egy órás séta heti három alkalommal, vagy túra az erdőben a családdal. A lényeg, hogy a szabad levegőn végezzük és lépjünk ki kicsit a komfortzónánkból.
A magas vérnyomás és a magas koleszterinszint egyaránt lehet kiváltó ok.
Ezeket különféle étrend-kiegészítőkkel orvosolhatjuk, amelyek megtalálhatóak Fitopolcainkon:
Az articsóka és a tyúkhúr vitathatatlan bajnok a magas koleszterinnel szemben.
Articsóka:
Egy gyógyító növény amely flavonoidokat tartalmaz és antioxidáns hatásokkal rendelkezik, fő hatóanyaga a cinarin,amely az epeműködésre hat jótékonyan, segíti az epeváladék kiválasztását, így a nehéz, zsíros ételek könnyebben emészthetőek. Kiemelkedő szerepe van a koleszterin szint csökkentésében és az érelmeszesedést is megelőzheti.
Tyúkhúr:
Számos gyógyhatása mellett kiemelkedő szerepe van a koleszterin szint csökkentésében teájának. Egy csapott evőkanál teafüvet forrázzon le 2,5dl vízzel, majd 15 perc múlva szűrje le lehetőleg kerülve a fémszűrő használatát. Reggel éhgyomorra fogyasszuk ízesítés nélkül, és látható eredménye lesz már néhány héten belül.
Remélem, sikerült most abban segítenünk miket kerüljenek el a baj megelőzésére.