Hogyan vegyük fel a kesztyűt a köszvénnyel szemben?
Sajnos egyre több embert érint ez a fájdalmas és esztétikailag is gondot okozó betegség, de mint a legtöbb esetben, van mód a megelőzésre.
Köszvényes betegség esetén húgysavkristályok rakódnak le a szövetekben (főként az ízületekben), és ezek a kikristályosodott, kemény csomók gyulladást okozva időnként rohamokat provokálnak.
A magas húgysavszint jellemző a köszvényben szenvedőknél, de ha valakinek „csupán” magas a húgysavszintje, az nem feltétlenül köszvényes.
Miből lesz a húgysav?
A húgysav az emberi szervezetben a purinlebontás végterméke. Purint főként a sejtekben található DNS és RNS tartalmaz. Emlősállatokban a húgysavat az urikáz enzim tovább bontja – ez az oka annak, hogy nem látni az állatkertben köszvényes oroszlánokat (pedig elég sok húst esznek). Emberben az urikáz enzim hiányzik, ezért ha a húgysav mennyisége megnő, az köszvény kialakulását okozhatja.
A köszvény kialakulhat a vese működésének zavara esetén, mivel a húgysav nagyobb részét a vese távolítja el a szervezetből. Egyes betegségek, pl. pikkelysömör következtében is magasabb húgysavszint tapasztalható.
Ha kevés folyadékot fogyasztunk, az kedvez a kristályképződésnek, ezért ügyelni kell a megfelelő folyadékbevitelre. Továbbá figyeljünk oda a túlzott alkoholfogyasztásra, az ételeink mennyiségére és minőségére is.
Étrendünk változtatásával is nagyon sokat tehetünk a prevenció érdekében és mivel a köszvény anyagcsere eredetű betegség, ezért is érdemes megváltoztatnunk étkezési szokásainkat.
Fontoskerülnünk a vörös húsokat, vagy legalábbis csökkenteni a fogyasztásukat. Ezt elérhetjük a töltött, rakott ételek készítésével is, ahol kevesebb hús kerül majd a tányérunkra. Illetve előnyös lehet a húsokat hideg vízben előfőzni, majd a főzővizet leönteni, mert kioldódik a vízben a purin tartalma.
Ezen felül különböző étrend-kiegészítőkkel és gyógynövényekkel is felléphetünk a köszvény által okozott kellemetlen tünetekkel szemben.
A Mecsek Köszvény elleni tea fogyasztásával kiegészítheti a gyógyszeres kezelést is, Érdemes 2-3 hétig tartó kúrát végeznünk vele, ami egy hét szünet után megismételhető.
Másik nagyszerű termék a Javallat Fűzfakéreg kapszulája.
A fűzfa kérge más gyógynövényekhez hasonlóan több aktív hatóanyagot is tartalmaz. Ezek között a legjelentősebbek a fenolos vegyületek, közülük is leginkább a szalicin. A szalicin egy összetett molekula, amely a gyomorban szaligeninné és cukorrá bomlik. Ez a szaligenin alakul a szervezetben tovább szalicilsavvá, amely ugyanaz a vegyület, mint az aszpirin aktív fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő vegyülete. A fűzfakéreg-kivonat előnye a fájdalomcsillapítókkal szemben:
Mivel a szalicilsav csak a szervezetben alakul ki, ezért nem érintkezik a gyomor és a bél nyálkahártyájával, amelyeket egyébként irritálna.
A szalicilsav kialakulása a szervezetben lassan megy végbe, így hatása is elnyújtottan jelentkezik, szemben a nem retard fájdalomcsillapítókkal.
A szalicinen kívül további fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő vegyületek is megtalálhatók a fűzfakéregben. Ilyen például picein, a szalikortin és a tremakulin. A fűzfakéreg hatásához ezeken kívül hozzájárulnak a polifenolos vegyületek, így a flavonoidok is.
A fűzfakéreg kivonatának fájdalomcsillapító hatásával kapcsolatban számos klinikai vizsgálatot végeztek. Az egyik ilyen vizsgálatban 210 beteg vett részt, akik előtte legalább hat hónapig szenvedtek derékfájásban. A kutatásban a betegek egyik fele fűzfakéreg-kivonatot, a másik felük pedig placebót kapott. A kutatók ezzel biztosították, hogy a hatás kizárólag a fűzfakéreg-kivonatra legyen visszavezethető. A vizsgálati eredmény azért is fontos a fűzfakéreg szempontjából, mert a kutatók nem a kéreg közvetlen fájdalomcsillapító hatására voltak kíváncsiak, hanem arra, hogy négy hét kezelés után mennyire javul a betegek állapota.
A kedvenc gyümölcsöm, amit ha elkezdek enni, nem tudom abbahagyni szintén rengeteget segíthet ebben a témában, nem mellesleg nyakunkon van a szezonja.
A cseresznyében nagy mennyiségben találhatóak antociánok, melyek gyulladásgátló vegyületek. A kutatók azt találták, hogy a köszvény tünetei csökkentek azoknál, akik egész cseresznyét ettek vagy cseresznyelevet ittak, illetve azoknál az embereknél is, akik cseresznye-kivonatot tartalmazó kiegészítőt szedtek.
A tanulmány azt is kimutatta, hogy a köszvényes rohamok 75 százalékkal csökkentek abban az esetben, ha a betegek cseresznyét is fogyasztottak a köszvényre felírt gyógyszer szedése mellett.
Gyuri bácsi teái közül a Feketeribizlis teakeverék is bevethető a makacs köszvény ellen.
A népgyógyászat a köszvényre elsősorban a fekete ribizli teáját alkalmazza, mely szabályozza a vérnyomást, csökkenti a húgysavat, erősíti az immunrendszert.
A vese működését segítheti a nyírfa, melynek nedvét, kérgét és leveleit is használjuk. A kifejlett levelekből forrázással készítünk teát, melyet reuma, köszvény gyógyítására, vizelethatjóként használunk.
Az erdei szederlevél szintén sikeresen használható a reuma és a köszvény kezelésében. Ez a gyógynövény az immunrendszer erősítésére, cukorbetegségre, vérszegénységre és vizelethajtásra is alkalmas.
Az erdei málnalevél számos jó tulajdonsága mellett a húgysavat is csökkenti. Erősíti az immunrendszert is, így járul hozzá a reuma és a köszvény tüneteinek enyhítéséhez.
Mindig igyekszünk hangsúlyozni a megelőzés fontosságát, így van ez a köszvény esetében is.
Ha figyelünk testünk jelzéseire, akár egészen korán is elkaphatjuk a betegséget és gyorsabb lesz a gyógyulási idő is.
Jó egészséget kívánunk.