Manapság már itthon is egyre divatosabb lett a Mindenszenteket megelőző nap bulizós, játékos hangulata. Főleg a gyermekek kapnak előszeretettel az alkalmon, hogy boszorkányos és ijesztő ruhákat öltsenek, kivájt tökökből lámpásokat készítsenek. Felnőttek részt vehetnek Halloween témájú bulikon, ahol a beöltözésé a főszerep, ehhez a szupermarketek polcain számos kelléket és kiegészítőt találhatunk. A 19. században kezdett általánosságban elterjedni, hogy beöltözve kopogtattak gyerekek, családok egyaránt a környéken lakókhoz, hogy csokit, édességet kérjenek, annak érdekében, hogy a „halloweeni csínyt” ne kövessék el. Nálunk a kisfiam az elmúlt 2 évben ragaszkodott ahhoz, hogy faragjunk tököt. Izgalommal választotta ki a mintát és lelkesen figyelte az elkészítési folyamatokat. Idén sem volt másképpen, hiszen a hétvégén el is készítettük a lámpásunkat.
A Halloween eredete
Az angol Halloween szószerinti fordításban a Mindenszentek (All Hallows) előtti estét jelenti. Ősi kelta ünnep, az Írországban és Skóciában élő törzsek ezen a napon ünnepelték az újévet - a Samhain-t, vagyis "a nyár végét" és ilyenkor egyszerre hódoltak a Napisten és a holtak Ura előtt. Hitük szerint ugyanis ezen a napon tért vissza a földre azoknak a bűnösöknek a lelke, akik az elmúlt esztendőkben haltak meg, és azóta állatok testében "léteztek". Megfelelő áldozatok bemutatásával ezen a napon engesztelést lehetett szerezni az elhunytaknak, hogy ezáltal átkelhessenek a mennyországba. Kétségtelenül a legismertebb jelképe halloweennek a faragott töklámpás. Ahhoz, hogy megértsük a tök faragás eredetét, azt is tudnunk kell, hogyan kezdődött?
Jack, vagyis a lámpás története
A töklámpa október 31-én kettős célt szolgált. Egyrészt távol tartotta a gonosz szellemeket, másrészt annak idején így világítottak a halottak szellemeinek, hogy azok hazatalálhassanak. Jack a hiedelem szerint egy részeges, ám tréfás és leleményes kovács volt, aki még az ördögöt is megviccelte. Amikor az eljött érte, hogy elvigye, Jack felzavarta őt egy hatalmas fa tetejére, aztán keresztet rajzolt a fa törzsére. Mivel az ördög köztudottan irtózik a kereszt érintésétől, nem tudott lejönni a fáról. Jack csak azután engedte le az alvilági figurát a fáról, miután az megígérte, hogy nem kísérti őt többé. Amikor Jack meghalt, a mennyországba nem engedték be iszákossága és csínytevései miatt, ám a pokolban sem találhatott otthonra, mert az ördög is haragudott rá, amiért korábban túljárt az eszén. Ezért csak odadobott Jacknek egy izzó fadarabot a pokol tüzéből, hogy legalább vak sötétben ne kelljen kóborolnia az idők végezetéig. Jack beletette a mécsest egy kivájt fekete retekbe (más források szerint répába) és azóta bolyong lámpásával a mennyország és a pokol között. A kelta retket (répát) az amerikaiak időközben tökre változtatták, és a világító sárga gömb lassan Halloween szimbólumává vált.
Hazánkban hivatalosan nem ünnep az október 31.-e, nem része a szokásainak. Sokan kifejezetten utálják ezt a "rituálét", az angolok utánzásának tartják, de mégis évről évre egyre népszerűbbek ezek a megmozdulások. Mindenki döntse el maga , hogy részt kíván-e venni egy ilyen mulatságban vagy sem. Egy biztos, a szolid, otthoni tökfaragás nagyon jó móka!
Gyertyagyújtás elhunyt szeretteinkért
A Mindszentek és a Halottak napja a holtakért való megemlékezés és a kegyelet ünnepe. Az emberek meglátogatják elvesztett családtagjaik-, rokonaik- és barátaik sírját, gyertyát gyújtanak és lelki üdvükért, imádkoznak. Egyes hagyományok szerint ilyenkor a holtak hazalátogatnak családjukhoz, ezért régen megterítettek nekik, friss kenyeret, sót és vizet tettek az asztalokra. Ezekben a napokban tilos dolgozni, ellenkező esetben a szellemek megharagudnak és bajt hoznak a ház népére.