Izomépítés növényi fehérjékkel
A tavasz itt kopogtat az ajtónkon, még ha az aktuális időjárás nem is ezt sugallja nekünk. Én már elővettem a nyári rövid nadrágjaimat és pólóimat, várva a kánikula berobbanását.
A tavasz általában sokunknak arról szól (nekem néha az egész évem), hogy leadjuk a télen felszedett kilókat, de sokan vannak, akik éppen csak kicsit tónusosabbá szeretnék tenni izmaikat.
Ezért most nem egy újabb fogyókúráról írok Nektek, hanem arról, hogyan lehet szép és ízléses izmokat építeni testedzéssel és milyen növényi fehérjéket érdemes mellé fogyasztanotok.
A növényi fehérjék is számos alternatívát kínálnak nekünk az izomépítésben, ilyen többek között a Borsófehérje:
A borsófehérje egy olyan könnyen emészthető, GMO mentes, természetes növényi fehérje, ami segít biztosítani a vegán étrendet követők számára a fehérje-utánpótlást. A kiemelkedően magas fehérjetartalmú borsófehérje por nem tartalmaz állati eredetű összetevőket ezért sportolók, valamint vegetáriánus és vegán étrendet követők számára is ideális választás.
Rendszeres fogyasztásával elősegíthető az izomnövekedés, a fogyás, továbbá hozzájárulhat a szív egészséges működésének fenntartásához is.
Az emberi szervezet villámgyorsan hasznosítja ezt a könnyen emészthető, sárgaborsóból készülő növényi fehérjét.
80%-os fehérjetartalma mellett a borsófehérje esszenciális aminosavakban is gazdag, sőt, mind a kilenc esszenciális aminosavat – valin, fenilalanin, treonin, metionin, triptofán, izoleucin, lizin, hisztidin és leucin – tartalmazza, könnyen emészthető formában.
A könnyen emészthetőség furcsán hangozhat egy hüvelyes növény kapcsán, hiszen a hüvelyesekről köztudott, hogy magas rost-, és keményítő-tartalmuk miatt nehezen emészthetőek. A porrá őrlés során viszont a borsó elveszíti rost és keményítőtartalma jelentős részét.
A rizsfehérje is tökéletes választás fehérjepótlásra a vegán étkezésben.
Szervezetünk könnyen felhasználja. Ez a kiváló növényi fehérje semleges ízű, így ideális főzéshez, turmixokba és gyümölcslevekbe is. Sportolóknak különösen ajánlott.
Hogyan fogyasszuk: napi 20-30g fehérje port keverj össze 300-400 ml növényi tejjel és vízzel. Tegyél hozzá 1-2 érett banánt, majd ízesítsd és édesítsd, ahogy szereted. Végül turmixold össze a hozzávalókat.
Organiqa rizsfehérje por
A kender fogyasztása az emberiség történelmében hosszú időre nyúlik vissza. Közép-ázsiai eredetű növény, de ma a világon szinte mindenhol termesztik, mert jól alkalmazkodott a különböző éghajlati viszonyokhoz.
A kendermagban található fehérje az emberi szervezet számára a leginkább hasznosítható növényi eredetű fehérje. Könnyen emészthető, nagyon gyorsan felszívódik és mind a 21 aminosav megtalálható benne, köztük az a 8 esszenciális aminosav is, melyet az emberi szervezet nem képes előállítani. Fehérje és növényi (többszörösen telítetlen) zsírsavtartalmának (gamma linolénsav) köszönhetően elsőrendű energiaforrás, sportolóknak nélkülözhetetlen.
Vitaminokat (A, B1, B2, B3, B6, C és E vitamint) és ásványi anyagokat is jelentős mennyiségben tartalmaz. A fehérjét a kendermag sajtolása és őrlése folyamán vonják ki, illetve a hidegen sajtolt olajok készítése során visszamaradt lepényt őrlik meg.
Egy új termékcsaládot is szeretnénk bemutatni a témában:
A Collango Vegan Portein nem kevert növényi fehérje készítmény, kizárólag kiváló minőségű borsó fehérje izolátum felhasználásával készül. A növényi fehérjék közül a borsó fehérje rendelkezik a legjobb biológiai hasznosulási értékkel. Elsődleges szempont a szervezetben való hasznosulás.
Továbbá a mindennapi étkezésekbe is beiktathatod a fehérje dús ételeket, ezzel is változatossá téve a hétköznapokat.
Ha beilleszted az étrendedbe és növeled a sovány húsféléket: a halat és a szárnyasokat (csirke, lazac, tonhal, stb.) az nagy mennyiségű fehérjével látja el a szervezeted, emellett más egészségügyi előnyökkel is jár. Egy átlagos szelet csirkemell vagy lazacfilé mérettől függően 100-200 g között van. Grillezd, párold, vagy hal esetén fogyaszthatod akár nyersen is, a lényeg, hogy kerüld a rántást és a zsírban sütést! És milyen ételeket érdemes még fogyasztanod?
Tojás
Mennyiség: 1 nagy tojás= 6 g fehérjeSajt
Mennyiség: 30 g= 7 g fehérjeMogyoróvaj
Mennyiség: 2 teáskanál= 8 g fehérjeQuinoa
Mennyiség: 1 csésze= 9 g fehérjeHüvelyesek
Mennyiség: 1 bögre száraz bab= 16 g fehérjeGörög joghurt
Mennyiség: 1 pohár joghurt= 20 g fehérje
És még egy nagyon fontos információ a fehérjékről:
Nem mindegy, hogy milyen fehérjét fogyasztasz, ugyanis vannak olyan fehérjék, amik éppen hízáshoz vezetnek, ezért mindig nézd meg, melyiket is választod. Például az állati eredetű fehérjék nem biztos, hogy ugyan azt a célt fogják szolgálni, mint vegán társaik.
Mielőtt elmerülnénk a témában, nézzük meg gyorsan a leggyakrabban előforduló problémákat a legtöbb állati fehérjével kapcsolatban:
nincsenek mellettük a szükséges rostok, ezért gyakran kevésbé jó felszívódásúak,
általában különböző hormonokkal kezelt állatoktól származnak, a mai, nagyüzemi tejeknek lényegesen gyengébb a beltartalma,
vizesítenek, kalciumot vonnak ki a szervezetből,
az emberek legalább 70%-a érzékeny rájuk, még azok is, akik nem tudják
gyakran állnak az ízületi problémák hátterében (pl. térd, váll, könyök, hátfájás),
sokakat puffasztanak, nehezebben emészthetőek,
vegánok, tejérzékenyek nem fogyaszthatják őket,
allergiás reakciókat válthatnak ki (a tej, a tojás, de még a marhafehérje is, a keresztallergia révén),
olykor gyanús, vagy a dobozon nem feltüntetett összetevőket is tartalmaznak,
egyes kutatások szerint máj, vese problémákat is okozhatnak hosszabb távon
Izomtömeg növelésnél az sem mindegy milyen gyakorlatokat végzel. Figyelj nagyon arra, hogy minden edzésnél csak egy izomcsoportot terhelj, ha lábedzést végzel, akkor aznap csak a lábaidat eddzed. Viszont ahhoz, hogy szép eredményt érj el fontos a terhelés időnkénti növelése.
Vágjunk bele együtt a nyárba egy sportosabb és szebb testtel.