Biztos ismerős az érzés, amikor nem vagyunk éhesek, viszont rágcsálnánk, nassolnánk valamit. Én is sokszor tapasztaltam ezt, főleg egy jó film nézése közben vagy épp egy baráti összejövetel alkalmával. Nézzünk néhány egészséges finomságot, amit bátran elővehetünk, ha nassolni van kedvünk. Akár egy tizórai vagy egy uzsonna is kiváltható ezekkel az íncsiklandozó finomságokkal. Mivel ezek az értékes magvak, aszalványok telis tele vannak vitaminokkal és ásványi anyagokkal, a tudatos táplálkozás jegyében úgy is össze tudjuk válogatni őket, hogy miből mutathat hiányt a szervezetünk, mi az amire szükségünk lehet.
Mandula
Nagyon szeretem a mandulát. Szinte mindig van otthon és előszeretettel csenek a kamrából. Létezik a keserű és az édes változata. Az édes változatát ajánlom, mert a keserűnél, nagyobb mennyiség elfogyasztásánál fennállhat a ciánmérgezés veszélye. Viszont az édesnél lehetetlen akkora mennyiséget elfogyasztani egyszerre, hogy bajt okozzon és csak éretlen állapotban tartalmaz cián vegyületet. Ha mégis a keserűt választja, csak mértékkel fogyassza és gyermekeknek semmiképp ne adjon, mert mérgezést okozhat már pár szem is. A mandula egy csonthéjas termés, melynek az őshazája Nyugat-, Közép- és Kelet-Ázsia. Legközelebbi rokona az őszibarack, távolabbi rokonai a szilva és a kajszibarack. A mandulafa termése a világ összes olajos magvai közül az egyik legrégebbi és legelterjedtebb.
A vitaminok közül megtalálható a mandulában a B1-, B2-, B6- és E-vitamin. Az ásványi anyagok közül pedig rengeteg káliumot, kalciumot, magnéziumot és foszfort is tartalmaz. Ennek köszönhetően táplálja a csontokat, fogakat, idegeket, izmokat. Nyomelemek közül a vas, a mangán és a cink tartalma is fontos.
A mandulával dúsított étrend kedvezően befolyásolhatja a vér koleszterinszintjét, 2-es típusú cukorbetegségnél is jótékony hatással bír, de a szív- és érrendszeri betegség megelőzése érdekében is ajánlott belecsempészni az étrendbe– derült ki az amerikai Loma Linda University kutatóinak kis mintaszámú vizsgálatából.
Aszalt szilva
Az aszalt szilva nagyon jó hatással lehet emésztési panaszokra, rostpótlásra. Ha egy kisgyermek székrekedéssel küzd vagy, ha kicsit keményebb a széklete és ez negatív élményt okoz neki, akkor is érdemes az aszalt szilvát megpróbálni, mert segít lazítani a székletet.
Kiemelkedő a kálcium tartalma is 100g termék 43mg kálciumot tartalmaz. Ami a kor előre haladtával a csontritkulás miatt nagyon fontos. Emellett tartalmaz még magnéziumot is és káliumot is. Egy 2010-ben készült kutatás felhívta rá a figyelmet, hogy akik rendszeresen esznek aszalt szilvát, illetve isznak szilvalevet, alacsonyabb lehet a vérnyomása, így a magas vérnyomással küzdőknek is érdemes lehet az étrendjükbe építeni. A népi gyógyászatban a májproblémák kezelésére is szokták ajánlják
Pisztácia
Amit még nagyon szeretek az a pisztácia, így számomra a pisztácia igazi csemege. Nem tartozik a legolcsóbb termések közé, aminek elsődleges oka, hogy a pisztácia fa csak kétévente terem. Amikor érett, a pisztácia csonthéja kicsit megnyílik: külleme miatt sok helyen vidám, vagy mosolygós gyümölcsnek is nevezik. Mint általában a csonthéjas magvak, a pisztácia is bővelkedik egyszeresen telítetlen zsírsavakban, amelyek csökkentik a vér LDL (rossz) koleszterinszintjét. Ennek köszönhetően a pisztácia fogyasztása mérsékli a szív- és érrendsueri betegségek kialakulásának kockázatát, valamint hozzájárul tüneteik enyhítéséhez. A pisztácia tartalmaz A,- B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, C-, E- és K-vitamint, melyek segítségével táplálják és ápolják a bőrünket. Száraz, hámló bőr esetén kifejezetten hasznos. A pisztácia telis-tele van ásványi anyagokkal, ezek közül a fontosabb a kalcium, foszfor, kálium, vas, cink, magnézium, mangán, szelén, fluor és a réz. A réz elősegíti a vas felszívódását, így fokozza a vörösvérsejtek termelődését, ezáltal a vérszegényeknek is ajánlatos a fogyasztása.
Fogyókúra idején nem a legjobb csemege, mert bőven tartalmaz kalóriát, úgyhogy csak mértékkel, ha vigyázunk a vonalakra.
Fogyasszuk salátára szórva, müzliben, kásákban vagy önmagában.
Tökmag
A pirított tökmag az egyik legkedveltebb nassolnivaló, de előszeretettel készítenek tökmagos kenyeret, pogácsát és salátára is rá lehet szórni.
A tökmagot, illetve a tökmagolajat a férfiak egyik legjobb természetes gyógyítójának tartják, mert jótékonyan hat a prosztata, illetve a húgyhólyag egészségére: segíthet a jóindulatú prosztata-megnagyobbodás kezelésében, a betegséggel összefüggő kellemetlen tünetek enyhítésében is. A tökmagnak rendkívül magas a cinktartalma, ami amellett, hogy támogatja az immunrendszerünket, segít megőrizni hajunk, bőrünk egészségét is. Azok a férfiak, akik naponta elfogyasztanak egy maréknyi tökmagot nagyon sokat tesznek a prosztatájuk egészségének megőrzéséért.
Paradió
A paradió, más néven brazil dió egy dél-amerikai olajos magfajta. Az Amazonas medencéjében őshonos, mint az őserdők egyik legnagyobb fája, akár 50 méter magasra is megnőhet és 500 évig is élhet. Rendkívül értékes vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz, mint a B1-, B3-, B6-, E- vitamin, szelén, foszfor, kalcium, magnézium, kálium, cink, vas, és réz is található a paradióban. Ha természetes szelén forrást keresel a legjobb választás a brazil dió. A szelén nélkülözhetetlen a normál pajzsmirigy egészségének fenntartásához, fontos sejtvédő antioxidáns, ezen kívül hangulatjavító, szellemi teljesítményt fokozó hatása is ismert. Kalóriatartalma viszonylag magas, de mértékletes fogyasztásával nagyon jó hatással van a koleszterin szinten tartására, szív és érrendszeri betegségek és gyulladások megelőzésére.
Ahogy az olvasás végére értem már meg is éheztem egy kis nassolnivaló finomságra! Fogyaszd egészséggel!