A levendula talán a legnépszerűbb a gyógynövények közül. Rengeteg program szerveződött már a levendula szüretelés jegyében. Ám még számos olyan története, gyógyhatása van, amit nem tudunk. Ezt szeretném feltárni ebben a cikkben.
Tudtad, hogy a tihanyi levendulát egykor a tőzsdén is jegyezték?
Száz éve termesztenek levendulát Tihanyban, és mindez egy embernek köszönhető. 1893. február 9-én született Bittera Gyula neves gyógynövény-szakértő, vegyészmérnök, aki az 1920-as évek közepén kezdte a Franciaországból behozott növényt termeszteni Tihanyban.
Kísérlete annyira sikeres volt, hogy a Tihanyban aratott levendula illóolaj-tartalma magasabb lett, mint a franciáé. Saját illóolajgyára volt, de maga tervezte a lepárlókat is. Az 1930-as évekre Nyugat-Európában és Amerikában is óriási keletje volt levendulával illatosított termékeinek, még az amerikai tőzsdén is jegyezték.
A II. világháború utáni a tihanyi levendulás sokáig elhanyagoltan, parlagon feküdt, de az 1980-as évektől ismét reneszánszát éli ez a sokoldalú gyógynövény. A mandulafákkal tűzdelt őslevendulás egy része ma is látható a kilátóval koronázott Apáti-hegy oldalában.
Forrás: Magyar Falu Program
Lássuk milyen gyógyhatása van:
A levendula az egyik legsokoldalúbban, legváltozatosabban használt finom illatú gyógy-, fűszer- és dísznövény. Európába a Rómaiak hozták be, az ókorban ez a növény a szépségápolás meghatározó növénye volt. Latin neve is innen ered: lavare = mosni. Többféleképpen használták: testre kenve, fürdővizet illatosítottak vele, szappant készítettek belőle, de akár száraz virágát a földre szórva is illatosítottak vele. A néphit szerint a levendula távol tartja az ártó, rontó erőket, szellemeket. Ezt a levendula erős illatával magyarázták.
A 20. század elején a levendula gyógyszerként használatos, hasmenés, köhögés, fejfájás ellen, a II. világháborúban pedig sebfertőtlenítőként.
Harmóniát teremt az emberben, látvány és illat együtt bűvöl el mindenkit, frissít, regenerál, felüdít és nyugtat egyszerre.
- Javítja az életfolyamatokat, fokozza a testi és lelki frissességet.
- Antibakteriális, fertőtlenítő, gyulladást csökkentő hatása van.
- Aromaterápiában használva feszültségoldó, idegerősítő, nyugtató hatású. Enyhíti a fejfájást, a depresszív kedélyállapotot, segíti az elalvást, az alvászavarokat megszűnteti.
- Meghűléskor inhalálással tisztítja a légutakat, csökkenti a fertőzéseket. Asztmások ne használják így!
- A pattanásos, gyulladásos bőrt bekenve nyugtatja. Érvényes pikkelysömörre és ekcémára is. Enyhíti a napozás okozta leégést.
- Masszírozások alkalmával a fáradtságot, izomfájdalmakat, a reumás fájdalmakat csökkenti. Gyulladásos izomfájdalmakat enyhíti.
- Az immunrendszert erősíti, élénkíti,
- Relaxál, regenerál.
- Hatékony zsíros hajra és korpás fejbőrre is.
- Fürdővízbe cseppentve és kicsi tejet hozzáadva segít, hogy bársonyos legyen bőrünk.
- Női betegségeknél hatásos irrigáló szer. Recept: 1 liter kamillateához 4-5 csepp levendulaolaj.
- Oldja a szélgörcsöket, fertőtleníti a beleket.
- Rovarcsípéseket csillapítja, segíti a horzsolások és kisebb sebek gyógyulását.
- Párnánkra cseppentve, vagy párnahuzatunkba szárított levendulát téve segíti alvásunkat.
- Segít pszichés és idegi panaszok (alvászavar, idegesség, fejfájás, migrén)
- Szív és érrendszerhez kapcsolódó panaszok (alacsony vérnyomás) enyhítésében.
- A bőrápolásban is kiváló.
- Izmok és ízületek gyulladásának csökkentésére.
- A belőle készült tea kiváló nyugtató, szélhajtó.
- A levendula szinergistái (más gyógynövényekkel való hatékony alkalmazása): citromfű, macskagyökér, komló, orbáncfű
- A levendula hatóanyagai: esszenciális olajai: 1-3 % linalool és linalyl-acetát, valamint 1,8 % cineol, kámfor. Továbbá cserző anyagok, flavionok, glikozid, gyanta, herniarin, keserűanyag, kumarin, limonén, rozmarinsav, szaponin, tannin, triterpenoid, umbelliferon, ursolsav.
Levendula fürdő levendulaolajból:
A levendulaolaj nyugtató hatású. Különleges tulajdonsága, hogy az ideges embert megnyugtatja, ha kimerült, vitalizálja.
Ha levendulaolajból készítenénk fürdőt, fontos, hogy az olaj egyenletesen eloszoljon a vízben, ne csak a víz felszínén ússzon. Ehhez használható tej és méz, kikevert tojás, tejszín, mint természetes emulgálószerek.
Az így készült fürdő: 1 teáskanál levendulaolajat összekeverünk 2 tojás sárgával, egy pohár tejszínnel vagy tejjel, 2 evőkanál mézzel, ugyanennyi sóval, majd a fürdővízhez adjuk. Jó félóra alatt jut az illóolaj a bőrön át a szervezetbe. Ez a fürdő alkalmas menstruációs panaszok enyhítésére, migrén kezelésre.
És ha még csak tervezgeted a nyári programjaid, a Tihanyi Levendula Fesztivált mindenképpen írd be a naptáradba.
Calendula Fitopontjainkban és Nagykereskedésünkben megtalálod a cikkben szereplő termékeket:
Calendula Fitopont Széll Kálmán tér
Calendula Fitopont Etele Pláza