A hús évezredek óta az egyik legértékesebb táplálékunk, köszönhetően egyrészt annak, hogy emberek milliói szeretik, ill. annak, hogy rendkívül értékes tápanyagtartalommal rendelkezik, amely igen nehezen pótolható más alternatívákkal.
A vörös húsok közé tartoznak a különböző négy lábú jószágok, mint a marha, a sertés vagy a vadhúsok. Ezek az állatok vándorláshoz szoktak, ezért szervezetüknek több oxigénre van szüksége – ennek köszönhetően magasabb a mioglobin szintjük.
A fehér húsú állatok, mint a csirke, a tyúk vagy a nyúl ezzel ellentétben majdhogynem totyogással töltik a mindennapjaikat. Ezeknél az állatoknál megfigyelhető, hogy a combhúsuk vörösebb, mint bármely más testrészük, a folyamatos ácsorgás miatt. Energiát alig használnak, kizárólag meneküléshez, ami a mai háztáji állattartásban teljességgel ismeretlen fogalom.
A két hústípus között mind a fehérje, mind a tápanyagtartalomban komoly különbség van. A fehér húsok egészségesebbnek tekinthetők, hiszen soványabbak (zsírban szegényebbek) és magasabb a fehérjetartalmuk.
A vörös húsok egyetlen előnye, hogy a tápanyagtartalmuk magasabb. Több bennük a cink, a riboflavin, a niacin, a szelén, a folát, a foszfor, az A- és a K-vitamin is. Ha vörös hús fogyasztása mellett döntünk, érdemes minél soványabbat választani, az alacsony zsírtartalom érdekében.
Nézzünk néhány példát:
Fehér húsok
Csirkehús
A világ legtöbbet fogyasztott húsfajtája. A baromfihúsok a világ hústermelésének felét teszik ki. Magyarország különösen „csirkenemzet”, ugyanis az éves húsfogyasztásunk 70 százalékát a csirke teszi ki. A „rajongás” oka nem más, mint a csirkemell, amely a csirke legmagasabb fehérjetartalmú része, és mindemellett alacsony a zsírtartalma.
Pulykahús
A pulykahús zsírtartalma jelentősen alacsonyabb a csirkénél – 100 g-ra vetítve közel a fele (1,5 g kontra 3,1 g), de érdemes megjegyezni, hogy már a 3,1 g is rendkívül alacsonynak számít. Emellett kicsivel magasabb a vastartalma is (8%-kal).
Vörös húsok
Sertéshús
A sertéshús a leggyakrabban fogyasztott vöröshús hazánkban. Bár sokat csökkent az utóbbi években a vágósertések zsírtartalma, mégis mai napig az egyik legzsírosabb húsféle, érdemes módjával fogyasztani.
Marhahús
A marhahús a leggazdagabb tápértékű vöröshúsok között van számontartva. Nagyon magas a B12, cink, foszfor és vastartalma. Zsírtartalma a többi vöröshúshoz képest alacsony.
Bár valóban kicsit egészségesebb választás a fehér húsok csoportja, mindenképpen kijelenthetjük, hogy a vörös húsokkal szembeni általános negatív vélekedés igencsak túlzó. Hozzátéve, hogy a sertéshús valóban sokkal rosszabb választás, mint bármi a listán, és ez az egyetlen vörös húsféle, ami a húsok közt pénztárcabarátnak mondható. De ahogy az örökbecsű mondás tartja, a minőséget meg kell fizetni. A vörös húsok esetében egész biztosan A javaslatunk a szokásos – érdemes minél változatosabban, színesebben étkezni.
Napjainkban egyre gyakoribb az ökológiai lábnyom kifejezés használata, sőt számos oldalon ki is számolhatjuk saját lábnyomunkat.
Az ökológiai lábnyom az egyik legkifejezőbb és legpraktikusabb, életszerűbb mérőszáma annak, hogy életmódjával ki mennyire terheli meg a bolygót.
A húsfogyasztásnál is felmerül a kérdés, hogy mekkora ökológiai lábnyomot hagyunk étkezésünk után. Miért?
Másfél hektár szántóföld terményein csupán egyetlen húsfogyasztó tápanyagszükséglete termelhető meg, miközben az ugyanott termelt növényekből hat laktovegetáriánus élne meg (akik a növényi eredetű étrenden kívül tejet és tejterméket is fogyasztanak, de tojást már nem). Ennek oka, hogy az olyan állatok tartása, mint a tehén, a sertés vagy a csirke sokkal több vizet és energiát igényel, mint a gabona és a zöldségtermesztés.
Ilyen formán már azzal is sokat tehetünk Földünk megóvása érdekében, ha lecsökkentjük a húsfogyasztásunkat. Már minimális változtatás is sokat számíthat nem csak a bolygónknak, hanem az egészségünknek is.
Várjuk Fitopontjainkban, ahol további hasznos tanácsokkal is szívesen ellátjuk!
Calendula Fitopont Széll Kálmán tér
Calendula Fitopont Etele Pláza