COPD, Krónikus Obstruktív Tüdőbetegség
A COPD angol nyelvű krónikus obstruktív tüdőbetegség nemzetközi rövidítése. Ez a tüdőben lévő légutak tartós beszűkülésével járó kórkép. Ez a fajta károsodás visszafordíthatatlan, a tüdő szerkezetének visszaállítására nincs lehetőség. Világszerte az egyik legfőbb halálok. A prevenció és a kezelése nagyon fontos.
Jómagam 3 éve hallottam erről a betegségről először egy közeli családtagomtól, és csak akkor szembesültem vele mennyire veszélyes.
Ez a krónikus obstruktív tüdőbetegség két tünetcsoport egyidejű jelenlétével járó gyulladásos folyamat. Az egyik az idült hörghurut (bronchitis), ahol a hörgők beszűkülnek és fokozott váladékképződés alakul ki.
A másik a tüdőtágulás (emfizéma), ahol a léghólyagok folyamatosan összeolvadnak, pusztulnak. A tüdőben megnövekszik a ki nem lélegzett levegő mennyisége, úgynevezett levegőcsapdák alakulnak ki. A léghólyagok fala feszülni kezd, majd megreped, ami csökkenti a rájuk háruló nyomást, aminek következtében azonban csökken a tüdő effektívlégzőfelülete.
Mivel a kór tünetei sok esetben egyéb krónikus tüdőt érintő betegségre is utalhatnak. Ilyen a nehézlégzés, sípoló légzési hang, fizikai terhelésére jelentkező fulladás. A hónapokon keresztül, főleg reggelente fellépő kínzó köhögés és nagy mennyiségű köpetürítés.
A diagnózis felállításához vizsgálatok sora szükséges és elengedhetetlen. A kiértékeléséhez mindenképpen szakorvoshoz kell fordulni.
A COPD nem gyógyítható, a kezelés célja a fulladás és légszomj megelőzése, a légzés előrehaladó hanyatlásának lassítása, megállítása, a szövődmények megelőzése. Hangsúlyozni kell, hogy a COPD eredményes kezelésének alapfeltétele a dohányzás azonnali és teljes abbahagyása. Enélkül a legkorszerűbb gyógyszerekkel, a leghatásosabb eljárásokkal sem lehet a rosszabbodást megállítani.
Ugyancsak nem fordítható vissza a tüdőtágulás miatt bekövetkező szövetkárosodás, az elpusztult tüdőhólyagocskák már nem tudnak regenerálódni, de a dohányzás abbahagyásával a tüdő teljesítménye a soha nem dohányzottakéhoz hasonlóan alakul.
A tüdőtágulás hosszú távon, a tüdőben és a kisvérkörben megnövekedett vérnyomás következtében a jobb oldali szívfél túlterhelése és az elégtelen oxigénellátottság miatt a szív károsodásához vezet.
A legsúlyosabb stádiumban életveszélyes állapotok, szívelégtelenség és -leállás vagy a légzőizmok kimerülése következhet be. A vészes fulladást súlyos esetben az úgynevezett paradox légzés jelzi; ekkor a beteg a mellkasi és hasi légzést váltogatva, gyorsan veszi a levegőt, ezt segítő szokatlan testhelyzetet vesz föl, légzési segédizmait fokozottan használja.
A rekeszizom számára ez a légzés nagyon fárasztó. A jobb szívfél elégtelenségét fáradtság, fulladás ödémás láb, dagadt bokák jelzik.
Az alábbi gyógyhatású termékekkel a tünetek enyhíthetőek és megkönnyítik a betegséggel való együttélést és rohamos súlyosbodását:
Gyuri bácsi Tüdőfűleveles teakeverékét javasoljuk, mindennap egy csészével. Keserű ízű, erős gyógyhatású a teakeverék, melyet a nap folyamán elosztva kell elkortyolgatni, nem egyszerre meginni.
A keverék fogyasztásában 3 hónap után 4 hét szünetet kell tartani, majd ismételni a kúrát. A teakeverék gyulladáscsökkentő, tüdőtisztító és légzéskönnyítő hatású.
Egyre több bizonyíték áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy a COPD-ben az oxidáns/antioxidáns egyensúly felborulása az oxidánsok javára fordul elő.
A NAC-val kapcsolatban beszámoltak arról, hogy csökkenti a köpet viszkozitását mind cisztás fibrózis, mind COPD esetén, megkönnyítve a tüdőváladék eltávolítását.
Az N-acetil-cisztein (NAC) a nem esszenciális L-cisztein aminosav stabil formája. Ez egy kéntartalmú aminosav, amely stabilizátorként hat a proteinszerkezetek kialakulására, és elősegíti a glutation képződését.
A glutation az erőteljes szabad gyökfogó vegyület, amely szintén segít fenntartani a normális, kiegyensúlyozott immunrendszer működését.
Ezenkívül a NAC segíthet az egészséges agy- és idegszövetek támogatásában.
Nagyon jó visszajelzéseket kapunk a Javallat termékcsaládról, érdemes a COPD kapcsán kiemelni az Orvosi Tüdőfű kapszulát.
Bolgár kutatók megállapították, hogy az orvosi tüdőfű nagy mennyiségű polifenolos anyagot tartalmaz, amely felelős az antioxidáns hatásáért is. Ezek polifenolos anyagok a felső légutak gyulladt nyálkahártyájával érintkezve bevonó réteget képeznek, mivel kicsapják a szabad fehérjéket. Emellett antibakteriális hatásúak is, így meggátolják a vírusos eredetű torokgyulladások bakteriális felülfertőződését is.
Az egyik ilyen fenolos anyag a tüdőfűben is felfedezett jünnansav, amelyről laboratóriumi körülmények között igazolták erős antioxidáns hatását. Hatásosan védte meg a vérplazma fehérjéit és lipidjeit az oxidatív károsodástól. Emellett képes volt megakadályozni a vérplazma antioxidáns kapacitásának csökkenését.
A modern gyógyszerek megjelenése előtt a tüdőfüvet tüdőtuberkulózis esetén gyakran használták más olyan növényekkel együtt, amelyekről később kiderült, hogy a tüdőfűhöz hasonlóan sok kovasav-származékot tartalmaznak. A kovasav szerepe a mai napig nem tisztázott a tüdőbaj kezelésében.
Mindig mindenhol a prevenciót hangsúlyozzák és nem hiába, ha nem figyelünk oda szervezetünkre, pár év leforgása alatt tönkre is tehetjük ezt a magától csodálatos működő rendszert.
Figyeljen egészségére!