"Ha fogyókúrázni szeretnél, hagyd el a cukrot" hangzik a tanács, de arra nem mindig kapunk kielégítő választ, hogy mit használjuk helyette. Legyen szó cukorbetegségről, diétától, inzulinrezisztenciáról vagy reform étkezésről számos alternatíva áll rendelkezésünkre, amivel helyettesíteni tudjuk a kristálycukrot. Vannak mesterséges édesítőszerek (szacharin, ciklamát, szukralóz stb), amik kémiai úton előállított édes ízt adó anyagok és vannak a természetben is előforduló alternatívák. Mindkét típusból létezik tabletta, folyadék és por formátum. Mivel én a természetesség híve vagyok így egyértelmű, hogy a természetes édesítőszereket pártolom és közülük szoktam választani. Nézzük is sorban, hogy milyen alternatívák közül tudunk választani.
Legyen szó cukorbetegségről, IR diétáról, fogyókúrás étrendről vagy egészségtudatos életmódról mi az, ami a legjobban beleilleszthető?
Eritrit(eritritol)
Nálam első helyen az eritrit áll. Mivel 0g felszívódó szénhidrátot tartalmaz, úgynevezett cukoralkohol. Kis mennyiségben megtalálható gombákban, körtében, dinnyében, szőlőben, és erjesztéssel készült ételekben: borban, szójaszószban, sajtban.
Édesítőereje 60-80%-a a cukorhoz képest, így egy picit többet használok belőle, de nagyon jól lehet adagolni. Íze hűs és édes, 160°C-ig nem veszíti el édes ízét, és nincs utóíze. Jól kombinálható más édesítőszerekkel, mint például sztívia. Endoterm hatása van, azaz a forró folyadékot lehűti. Nem karamellizálódik és az élesztőt sem futtatja fel.
A többi cukoralkoholhoz hasonlóan nem okoz fogszuvasodást, mert a szájban található baktériumok nem tudják feldolgozni. Gátolja a gombaszaporodást, így candida diéta során is lehet fogyasztani.
A felszívódott mennyiségnek több mint 90%-a változatlan formában távozik a szervezetből a vizelettel 24 órán belül, emiatt energiatartalma igen csekély (20 kcal/100 g). Glikémiás indexe 0-nak tekinthető, mert az inzulintermelésre gyakorlatilag nincs hatással, így cukorbetegeknek és inzulinrezisztenseknek is ajánlom.
Nagy mennyiségű fogyasztása okozhat hasmenést, ezért fokozatosan ajánljuk hozzászoktatni a szervezetet.
A fitopolcokon található eritrit kristályos és porcukor formában.
Xilit (nyírfacukor)
Azért hívjuk nyírfacukornak, mert első alkalommal nyírfából vonták ki, napjainkban már kukoricarostból állítják elő. Ezt a természetes édesítőszert megtaláljuk a zöldségekben és a gyümölcsökben. A xilit édesítőereje megegyezik a cukor édesítőerejével, glikémiás indexe is jóval alacsonyabb (7), így nem emeli meg hirtelen a vércukorszintet, mivel lassú felszívódású. 40%-al kevesebb a kalória tartalma a cukoréhoz viszonyítva. Cukorbetegeknek, fogyókúrázóknak egészséges életmódot követőknek előszeretettel ajánljuk.
Található belőle kristályos és porított forma. Ideális levesek, sütemények, befőttel, lekvárok elkészítéséhez.
Az élesztőt nem futtatja fel így élesztővel készült sütemények, pékáruk stb. elkészítéséhez nem ajánljuk.
Egy korábbi fito blogban elkészítettem xilit és pektin felhasználásával a legfinomabb és legegyszerűbb eper lekvárt.
A fitopolcokon található xilittel édesített rágógumi, fogkrém, fogbarát nyalóka.
Állatoknak TILOS adni xilitet!
Sztívia
A stevia rebaudiana Paraguayban őshonos. A sztívia 250-300-szor édesebb a cukornál, viszont tapasztalható egy kesernyés utóíz. A sztívia kivonata 0 kalóriás és nagyban csökkentheti a vércukorszintet a 2-es típusú cukorbetegség esetében. A cukorral ellentétben a sztívia nem járul hozzá a fogszuvasodáshoz, mivel segít elpusztítani a lepedéket okozó baktériumokat.
Mivel az édesítőereje több mint 250-szer nagyobb, mint a cukornak, így az adagolása is kicsit nehezebb. Elég nehéz visszaosztani egy kiskanálnyi mennyiségre, így én a sztíviát tabletta formában használom a reggeli kávéban, mivel nagyon jól lehet adagolni. De remek választás a fitopolcokon kapható 4x erősségű édesítőszer, ami eritrit és sztívia keveréke. Egy 500g csomag 2kg cukor erejével bír.
Kókuszvirág cukor
Nagy népszerűségnek örvend a kókuszpálma virágjának nektárjából készült kókuszvirág cukor. Igazi különlegesség azok számára, akik természetes
alternatívát keresnek a cukor helyettesítésére. Barnás színű, karamellás ízvilágával sokak kedvence a reggeli kávéban.
Glikémiás indexe 35, ami alacsonyabb, mint a nádcukoré( GI 68), ezért nevezhetjük diétásabb édesítőnek.
Cukorbetegeknek és IR diétát folytatóknak nem feltétlenül a legjobb választás, mivel tartalmaz felszívódó szénhidrátot, így mindenképp bele kell számolni a napi szénhidrát bevitel során.
Diétázóknak egészségtudatos étkezést kedvelőknek ajánlom a fogyasztását Olvadáspontja alacsony, könnyen felhasználható a cukrászatban is.
Számos tápanyagot és ásványi anyagot is tartalmaz, mint például a kálium-, magnézium-, cink-vagy vas. Illetve a B1-, B2-, B3-, B6-és C vitamin kiváló természetes forrása, emellett 17 féle aminosavat tartalmaz, ezek közül legmagasabb a glutamin tartalma. Mivel inulint is tartalmaz, ami természetes prebiotikum, így támogatja az egészséges bélflóra megőrzését. További előnye, hogy lehet karamellizálni.
Bármelyiket is választjuk, biztosak lehetünk benne, hogy tettünk egy lépést az egészséges életmód felé!
Cukorbetegeknek és inzulinrezisztenseknek elsősorban az ertirit és a sztívia a legjobb választás, mivel nem készteti a szervezetet inzulintermelésre, így nem befolyásolja a vércukorszintet. Levesek, szószok, italok, levárok, élesztő nélküli sütemények elkészítéséhez ideális választás.
Xilitet is használhatják cukorbetegek, viszont itt már kell számolni a szénhidráttal. Diétázóknak, egészséges életmódot követőknek is a legjobb választás.
Kókuszvirág cukrot, azoknak ajánlom, akik szeretnének egy különleges ízvilágot megkóstolni, de nem fontos, hogy fogyókúrába is beilleszthető legyen, mivel a szénhidráttartalma miatt nem az elsőszámú alakbarát édesítőszer.