Olvasd el további népszerű cikkünket:
Az étrend-kiegészítők szedésével hozzájárulhatunk a megfelelő immunrendszer kialakításához, támogathatjuk velük testi-lelki-szellemi egészségünket. Az őszi/téli időszakban még inkább szükséges a megfelelő támogatás szervezetünknek. Mindenképp fontos a megfelelő testmozgás, a kiegyensúlyozott táplálkozás, a zöldségek és gyümölcsök fogyasztása valamint a megfelelő folyadékbevitel. A melegebb nyári hónapokban kicsit háttérbe szorulnak az táplálék- kiegészítők, de ősszel mindenképp érdemes újra átgondolnunk, hogy mi az amit nem szabad kihagyni.
D-vitamin pótlása
A D-vitamin egyike a nélkülözhetetlen vitaminoknak, szervezetünknek alig van olyan funkciója, folyamata, amiben ne lenne szerepe. Legfontosabb funkciója a csontanyagcsere, a kalcium csontokba való beépülésének segítése. Erősíti az immunrendszerünket, így véd a gyulladásos betegségek ellen is. A megfelelő D-vitamin szint segíthet elkerülni a kettes típusú cukorbetegség és a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását.
Ha tartósan alacsony a vér D-vitamin szintje (kevesebb, mint 15 ng/ml), akkor számos betegség rizikója megnő. Nemcsak a futó fertőzések esélyét fokozza a hiánya, hanem olyan súlyos elváltozások, krónikus megbetegedések veszélyét is, mint a daganatos megbetegedések, szív-érrendszeri betegségek, magas vérnyomás, agyvérzés, meddőség, asztma, sclerosis multiplex, reumatológiai betegségek. Hiánya a pszichés állapotot is befolyásolja, a depresszióra való hajlamot is növeli.
A D-vitaminnak különböző funkciói vannak:
- Hozzájárul az egészséges csontozat és fogazat fenntartásához.
- Hozzájárul az immunrendszer megfelelő működéséhez.
- Hozzájárul az egészséges izomműködés fenntartásához.
- Segíti a kálcium és a foszfor egészséges felszívódását.
- Szerepet játszik a sejtosztódás és sejtdifferenciálódás folyamatában.
- Szükséges a gyermekek növekedéséhez és csontozatának fejlődéséhez.
- Segít csökkenteni a csont ásványi anyag veszteségét posztmenopauzális nőkben (kalciummal kombinálva).
C-vitamin
A C-vitamin nélkülözhetetlen az emberi szervezet számára, elsősorban védelmi szerepet tölt be, az egyik legfontosabb immunerősítő vitamin. Növeli a fehérvérsejtek számát, és segíti a működésüket. Antioxidáns hatásának köszönhetően semlegesíti a szabadgyököket.
C-vitamin a vízben oldódó vitaminok közé tartozik, amelyek az emberi szervezetben látják el funkciójukat. Ha valaki a szükségesnél többet vesz be ebből a vitaminból, szervezete megbirkózik vele, és a felesleges mennyiséget kiüríti. Ennek a vitaminnak az a hátránya, hogy az emberi szervezet nem tudja nagy mennyiségben elraktározni, ezért rendszeresen pótolni kell.
Milyen formában taláható a C-vitamin?
- Kapszula és tabletta –nem kell semmit előkészíteni, csak lenyelni.
- Pezsgőtabletta –általában kiváló ízű, és a hidratáció változatosabbá tételére szolgálhat.
- Por állagú keverék – hasonlóképpen, mint pezsgőtabletta remekül kiegészítheti a hidratációt, ha ízesítjük vele a vizet.
- Rágótabletta –nagyszerű íze van, és a nap bármely szakaszában el lehet rágcsálni.
- Cseppek –nagy előnye, hogy könnyű bevenni. Emellett gyors felszívódásával is kitűnik.
Cink
A cink az egész szervezetben megtalálható nyomelem, amely számtalan pozitív tulajdonsággal rendelkezik: elsősorban erősíti az immunrendszert, felgyorsítja a sebgyógyulást, segít a szaglásban és ízlelésben.
Szervezetünk nem raktároz felesleges cinket, ezért azt táplálékkal kell bevinni. Változatos étrenddel általában elegendő cinkhez jut szervezetünk. Ez a nyomelem szükséges az egészséges immunrendszer működéséhez, a sebgyógyuláshoz, a véralvadáshoz, a pajzsmirigy működéséhez. Kulcsszerepet játszik a látás fenntartásában és jó hatással lehet a vírusok ellen is. Számos sejtszintű folyamatban van szerepe, közel 100 enzim működéséhez nélkülözhetetlen, de szerepet játszik a fehérje képzésben. Szerepe a sejtosztódás során kiemelten fontos. Védelmet nyújt a szabad gyökök és a gyulladások káros hatásaival szemben. Szükséges a vírusok, baktériumok és fertőzések ellen harcoló fehérvérsejtek termeléséhez is.
A legtöbb cinket tartalmazó élelmiszerek:
- Hús: marha, sertés, bárány
- Baromfi: pulyka és csirke
- Hal: szardínia, lazac
- Hüvelyesek: csicseriborsó, lencse, bab
- Diófélék és magvak: tökmag, kesudió
- Tejtermékek: tej, joghurt és sajt
- Tojás
- Teljes kiőrlésű gabonák: zab, quinoa, barna rizs
- Bizonyos zöldségek: gomba, kelkáposzta, borsó, spárga
Szelén
A szelén egy esszenciális nyomelem, ami a fehérjékre épülve végzi el a feladatát. Mint ismert, a nyomelemek olyan mikroelemek, amelyek csak nyomokban találhatók meg a szervezetünkben. Mivel az emberi test nem tudja magától előállítani a szelént, élelmiszerekkel kell rendszeresen pótolnunk. A vékonybélen keresztül jut be a vérbe, majd főként a vázizmokban kerül elraktározásra. Ezen kívül a vesékben, a szívben, a májban, a vérben és az agyban is fellelhető, de csak minimális mennyiségben. Az emberi szervezetben általánosságban 10-15 mg szelén található, de ez függ a bevitel mértékétől. A kiválasztódás a vizeleten keresztül történik.
A szelén erősíti az immunrendszert
A szelén számos enzim fontos építőeleme, aminek következtében rengeteg anyagcserefolyamatban van szerepe: ide sorolandó az immunvédelem hiszen támogatja a szervezetet a szabad gyökökkel elleni védekezésben, megköti a szervezetben található nehézfémeket, valamint részt vesz a pajzsmirigyhormonok előállításában.
A szelén megköti a szervezetben az olyan nehézfémeket, mint az arzén, az ólom és a higany, így azok nem tudnak kárt tenni az egészségünkben. Ennek hála óvja és védi az immunrendszerünket. A szelén emellett serkenti az antitestek termelését, aminek köszönhetően könnyebben le tudjuk győzni a fertőzéseket. Ezen kívül immunmodulátorként is működik. Ez azt jelenti, hogy a túl- illetve alulműködő immunrendszer esetében is a segítségünkre van.
Várunk Fitopontjainkban, ahol további hasznos tanácsokkal is szívesen ellátunk!
Calendula Fitopont Széll Kálmán tér
Calendula Fitopont Etele Pláza